Kvě 22, 2014 - Denik    Komentáře nejsou povolené u textu s názvem 23. LISTOPADU 1932

23. LISTOPADU 1932

Berlínský židovský tisk píše, že prý v Kaiserhofu došlo k velkým rvačkám mezi nižšími vedoucími strany a že prý šel Hitler rozhořčen a roztrpčen do divadla. Mezi tím jsme si prý Frick a já řádně vjeli do vlasů. Boj nakonec ochabl a když se Hitler vrátil, seděl jsem prý u psacího stolu a navrhoval odpověď pro Wilhelmstraße.

Ve skutečnosti jsme všichni seděli v nejhlubším míru ve Státní opeře a poslouchali „Mistry pěvce“.

Když přicházím do Kaiserhofu, Vůdce právě začíná diktovat svou odpověď pro Wilhelmstraße. Ve 4 hodiny odpoledne je hotov. Hovoříme o ní pak ještě jednou. Je to klasický dokument přesnosti jeho myšlení. V první části Vůdce s nezvratnou logikou opakuje, že úkol, který mu byl dán, je neproveditelný. Ve druhé části navrhuje, že ve třech dnech rozřeší krizi, bude-li mu dána volnost jednání. Celý dopis je mistrovským kouskem politické strategie.

Vzhledem k tiskové kampani, která se neustále opakuje a jejímž účelem je vrazit klín mezi Vůdce a nás, vydáváme všichni vespolek velmi pádné prohlášení solidarity, v němž slavnostně odmítáme v budoucnosti ještě jednou odpovídat na tyto hloupé lži. Toto prohlášení ve veřejnosti působí jako zázrak.

Tisk je v horečném napětí. Tiskařská čerň šíří nejbláznivější zprávy.

Vůdce má rozhovor s generálem Schleicherem. Situace se nezměnila ani v nejmenším. Část kabinetu se pokouší svést v tisku pozornost jiným směrem. Conti-Bureau rozšiřuje naprosto zkreslené líčení celé situace.

Večer všichni sedíme u nás doma a v přátelském rozhovoru a v hudbě hledáme osvěžení po těžké námaze dne.

Comments are closed.